Teknolojide TEK Çözüm

Güvenlik Kamera Sistemleri

/
Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri Nedir ?

Denizli Güvenlik kamera sistemleri güvenliğimizi emanet ettiğimiz kapalı devre izleme sisteminin diğer adı güvenlik kamera sistemidir. Piyasada KDTV diyede bilinen açılımı kapalı devre televizyon sistemi olan güvenlik sistemleri 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt yapan bir kamera sistemidir. Kapalı devre televizyon sistemi kullanım alanları tesis, çevre izleme, güvenlik kamera sistemleri, İşyeri güvenlik kamera izleme sistemleri, Ev kamera sistemleri, Fabrika güvenlik kamerası sistemi, Şehir izleme sistemleri, KYGS mobese sistemleri olarak günümüzde güvenlik kamera sistemlerinin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Genel Olarak Denizli Güvenlik Kamera Sistemleri 2 Tipe Ayrılır.

1-) ANALOG KAMERA SİSTEMLERİ:

Analog Kamera Sistemleri yaşanabilecek olumsuz olaylarda güvenlik güçleri için delil teşkil etmek ve caydırıcılıktır. Buna göre CCTV sistemlerinde asıl olan canlı görüntüler değil, yapılan kayıtlardır.

Sektörde ilk kayıtlar ‘video kaset’ cihazları ile yapılırken, günümüzde DVR (Dijital Video Kayıt) cihazları ve NVR (Network Video Kayıt) cihazlarına geçilmiş olup, buna bağlı olarak kullanılan analog (TVL) kameraların yerini HD (AHD – HDCVI – HDTVI) ve IP (Network Tabanlı) kamera sistemleri almıştır.

AHD Kamera Sistemleri Nedir ?

Denizli AHD kamera, güvenlik kameralarından DVR’lere HD video aktarmak için koaksiyel kablo kullanan analog yüksek çözünürlüklü kapalı devre televizyon (CCTV) video izleme standardıdır. 720p ve 1080p yüksek HD video çözünürlüğünü destekler. 2014 yılında piyasaya çıkan AHD (Analog High Defination) teknoloji, an itibariyle klasik analog kamera teknolojisini rafa kaldırmak üzere. AHD kamera görüntüsü ile Analog kamera görüntüsünü yan yana koyduğunuzda analog sistemlerin çöpe gitmesi gereken bir teknoloji olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yeni değişen teknolojinin eskisini fazlaca hızlı bir halde çöpe göndermesini sağlayan en mühim faktör fiyatıdır. Klasik analog kameralar ile AHD (Analog High Defination) kameraların fiyatları arasında neredeyse fark yok denebilir, hatta bazı üretici ve ithalatçılarda klasik analog fiyatları AHD lerin üzerine bile çıkabiliyor.

Solda ki analog kamera ile sağdaki Hd kamera arasındaki canlılık ve çözünürlük farkı
Solda ki analog kamera ile sağdaki Hd kamera arasındaki canlılık ve çözünürlük farkı

AHD Güvenlik Kamera Sistemleri Hangi Tip Kabloyu Kullanıyor?

AHD kameralar, geleneksel analog CCTV kameralar gibi tipik koaksiyel kablo, genelde RG59 veya RG6 koaksiyel kablo kullanılarak DVR’lere bağlanır. AHD’nin HD-SDI kameralar üzerindeki (ortak güvenlik kamerası standardının üstünde başka bir HD) avantajlarından birisi, RG59 koaksiyel kablolarının video kaybı olmadan uzun mesafelerde çalıştırabilmesidir. Maksimum 240 metre mesafesine kadar RG59 koaksiyel kablo kullanabilirler.  Video  UTP cihazı CAT6 kablosuyla 320 metreye kadar kullanılabilir.

AHD Kameraların Özellikleri:

 • 720p / 1080p çözünürlükte yüksek görüntü kalitesi
 • Teknoloji, bir sinyal oluştururken bir aşamalı tarama kullanıyor ve bir analog sinyalin parlaklık ve renk bileşenlerini bölüştürüyor: bulanıklığı ve parlamayı ortadan kaldırıyor; böylece renk netliğini geliştiriliyor.
 • Güvenilir ve ucuz bağlantı türüdür.
 • Mevcut herhangi bir kablo, karma kablo da dahil olmak üzere veri iletimi için kullanılabilir.
 • Kalite kaybı olmadan uzun mesafesi kablo döşenebilmesi
 • Video verileri, 500 m mesafedeki kalite kaybı olmaksızın iletilir.
 • Gecikme olmadan kaliteli görüntü
 • IP-sistemlerde olan sinyal gecikmesi yoktur.
 • Evrensel uygulama
 • AHD video kayıt cihazları, üç tür güvenlik kamera ile çalışabilirler: standart analog D1 / 960H, AHD ve IP olanlar. Bu, önceden yüklenmiş IP veya / ve standart analog video kameraları HD Dvr’ a bağlamayı sağlar.

960H, 720P 1080P çözünürlük farkları

 • ANALOG DVR’ la (kayıt cihazı), kullanıcıların videoyu 960×582 çözünürlükle ve 4:3 en-boy oranı ile kaydetmesini sağlayabilir.
 • HD DVR’ lar (kayıt cihazı), 720P’de kullanıcıların videoyu 1280×720 çözünürlükle ve 16: 9 en-boy oranı ile geniş ekran kaydetmesini sağlayabilir.
 • HD DVR’ lar (kayıt cihazı), 1080P’de kullanıcıların videoyu 1920×1080 çözünürlükle ve 16: 9 en-boy oranı ile geniş ekran kaydetmesini sağlayabilir.

1080P görüntü çözünürlüğü CCTV’den iki kat daha büyük ve 720P çözünürlükten bir kat daha büyüktür.

Son olarak, kullanıcıların hem AHD hem de analog kameralarını kullanmasına izin veren yüksek kaliteli hibrid DVR’ler var. Bu, güvenlik sistemi sahiplerinin mevcut CCTV kameralarını kullanmalarına ve DVR’yi yeniden değiştirmeden zamanla AHD’ye yükseltmelerine olanak sağlar.

ANALOG Güvenlik Kamera Sistemleri nde Kullanılan Ürünler ve Ekipmanlar:

1- Güvenlik kameraları : Sabit kameralar, Dome kameralar, Speed dome kameralar, IR gece görüşlü güvenlik kameraları, Zoom kameralar olmak üzere farklı amaçlar için kullanılan çeşitli güvenlik kameralarıdır.
2- Dijital kayıt cihazları: DVR diyede bilinen ve güvenlik kameralarından gelen görüntülerin kaydedilmesini sağlayan cihazlara denir. DVR ingilizcede Dijital video recorder yani dijital video kaydedici olarak bilinir. Dijital video recorder kayıt yapabilmesi için içine mutlaka HDD yani harddisk takılması gerekmektedir. Günümüz DVR cihazları bugün 500Gb dan başlayarak 20TB HDD kapasitesine kadar HDD takılma imkanı mevcuttur. Tabiki marka ve modeline göre değişim olmaktadır.
3- CCTV sistemi Kabloları: Günümüz güvenlik kamera sistemlerinde küçük projelerde daha çok 2+1 veya 4+1 CCTV kablo kullanılmaktadır. Bu kablonun içinden video ve enerji besleme kabloları geçmektedir. Çok kaliteli olmasada fiyatları gayet ekonomik olduğu için çok fazla tercih edilmektedir.
4- Besleme Adaptörü: Genellikle güvenlik kameraları 12V DC güç kaynağı ile beslenmektedir. Bunın için switch mode güç kaynağı kullanılmalıdır.
5- Kamera bağlantıları için ‘BNC’ ve ‘Power Jack’ gibi ekipmanlar kullanılmaktadır.
Bir güvenlik kamera sistemini oluşturan temel ekipmanları yukarıda saydığımız gibi beş ana bölüme ayırabiliriz. Tabiki büyük çaplı projelerde cihazlarda değişimler olması muhtemeldir.

Güvenlik kameraları DVR kayıt cihazı olmadan normal olarak hiçbir işe yaramazlar. Ancak dijital kayıt cihazları ile birlikte kullanılarak izleme ve kayıt yapılırlar. Uygun fiyatları nedeniyle günümüzde güvenlik kamera sistemlerinde daha çok gece görüşlü IR ledli güvenlik kameraları kullanılmaktadır.

2-) IP KAMERA SİSTEMLERİ:

IP Kamera sistemleri küçük bir evden tutun, mega fabrikalara kadar her alanda kullanabileceğiniz yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve güvenlik sistemidir. Günümüz teknolojisine uyum sağlayabilmek adına, güvenlik sektöründe de Analog Sistemlerden IP tabanlı sistemlere geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Kişi, nesne veya bir olayı tespit etmek amcıyla ihtiyaç duyulan yüksek çözünürlüklü kameralar IP sistemlerde 1,2-3-4,5,8 hatta 12 megapiksellere ulaşmış durumdadır.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi IP kameraların Analog Kameralara üstünlüğü bariz görülmektedir. IP Kameralar, NVR (Network Video Recorder) Ağ Kayıt Cihazı yardımı ile olayları kayıt altına alarak geçmişte yaşanan olayları izlemenize yardımcı olur. Dilerseniz evinizde 1 adet IP kamera, dilerseniz fabrikanızda tek bir kayıt cihazı ile 256 adet IP kameraya kadar görüntü alabilirsiniz, fakat analog sistemlerde bu sayı maksimum 64 adettir.
Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi IP kameraların Analog Kameralara üstünlüğü bariz görülmektedir. IP Kameralar, NVR (Network Video Recorder) Ağ Kayıt Cihazı yardımı ile olayları kayıt altına alarak geçmişte yaşanan olayları izlemenize yardımcı olur. Dilerseniz evinizde 1 adet IP kamera, dilerseniz fabrikanızda tek bir kayıt cihazı ile 256 adet IP kameraya kadar görüntü alabilirsiniz, fakat analog sistemlerde bu sayı maksimum 64 adettir.

Neden IP Network Kamera?
IP Kameralar network tabanlı çalıştığından dolayı bir bilgisayar internet tarayıcısından IP adresi yazılarak yönetilebilir. IP sistemlerde Analiz yapma becerisi çok ileri düzeydeyken Analog kameralarda sadece belirlediğiniz alanda hareket olursa size alarm verebilmektedir. Ancak IP kameralarda analiz üst düzeyde yapılabilmektedir. Örneğin Alışveriş merkezlerinde kişi sayımı, alan yoğunluğu, ısı haritası, sınır ihlali, yüz tespiti vb. gibi çok gelişmiş analizler yapılabilmektedir. Otoparklarda plaka okuma sistemi ile aylık abonelerinize otomatik giriş çıkış işlemi yapabilir abone olmayana ne kadar süre kaldığı ile ilgili bir tutar yansıtabilirsiniz..Analog kameralardan gelen tüm kabloları kayıt cihazında sonlandırmanız gerekirken IP kameralarda kenar switcler’de sonlandırarak kablo sarfiyatının ve kablo kirliliğinin önüne geçebilirsiniz. IP Kameralar yüksek çözünürlükleri sayesinde yüz ve olay tespitini çok daha net yapabilirsiniz.

HiLooK EKO PAKET

Herşey Dahil
$ 39
99
x 6 Taksit
 • 4Lü HiLook XVR Kayıt Cihazı
 • x4 - Dış Ortam TVI Güvenlik Kamerası
 • 1TB WD 7/24 Harddisk
 • 12V 8,5Amper SMPS Adaptör
 • 100mt 2+1x0,50mm Kamera Kablosu
 • x4 - TRK-100 Kamera Kutusu
 • MONTAJ ve DEVREYE ALMA Hizmeti
EKONOMİK

DAHUA IP PAKET

Herşey Dahil
$ 64
99
x6 Taksit
 • 4Lü Dahua NVR Kayıt Cihazı
 • x4 - Dış Ortam IP Güvenlik Kamerası
 • 1TB WD 7/24 Güvenlik Harddisk'i
 • 4 Port POE Network Switch
 • 100mt 23AWG CAT6 Network Kablosu
 • x4 - TRK-100 Kamera Kutusu
 • MONTAJ ve DEVREYE ALMA Hizmeti
POPÜLER

DAHUA CVI PAKET

Herşey Dahil
$ 59
99
x6 Taksit
 • 4Lü Dahua XVR Kayıt Cihazı
 • x4 - Dış Ortam CVI Güvenlik Kamerası
 • 1TB WD 7/24 Güvenlik Harddisk' i
 • 12v 10Amper Mervesan Adaptör
 • 100mt 2+1x0,50mm Kamera Kablosu
 • x4 - TRK-100 Kamera Kutusu
 • MONTAJ ve DEVREYE ALMA Hizmeti
EKONOMİK