Teknolojide TEK Çözüm

Akıllı Ev Sistemleri

/
Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Sistemleri

İklim değişikliği sorunu, enerji kaynaklarımızın git gide tükenmesi artık herkes tarafından bilinen gerçekler. Ama biz her geçen gün daha fazla enerji harcamaya ve kaynaklarımızı tüketmeye devam ediyoruz. Bu konuda daha bilinçli bir şekilde hareket etmezsek maalesef ki hem ülkemiz hem de dünya hiç de istemediğimiz sonuçlarla karşılaşacak.

 
Akıllı ev teknolojilerinin gelişmesiyle beraber genellikle iş yerlerinde uygulanıp tasarruf ve pratiklik sunan birçok sistem kişisel yaşam alanlarımızın da içine girdi. Çeşitli fonksiyonlarla ev hayatını kolaylaştırmak üzere adapte edilen teknolojiler, aynı zamanda enerji tasarrufu yapmamıza olanak sağladı.
 
Peki, enerji verimliliği sunarken cebimize de katkıda bulunan akıllı evler ne anlama geliyor? İşte, sorunun cevabı:
 
aklıllı ev tekonolojileri

Akıllı Ev Nedir? 

 
Akıllı ev; akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve bilgisayarlarla uyumlu bir şekilde çalışabilen sistemler anlamına geliyor. Akıllı ev otomasyonu, gereksiz enerji kullanımını önlerken sizi de gereğinden yüksek ev faturası ödemekten kurtarıyor. Bununla birlikte de günlük hayatı büyük ölçüde kolaylaştırıyor.
 

Akıllı Evler Gereksiz Enerji Tüketimini Önlüyor

 
Yaşam alanlarımızda, bizim farkına bile varmadığımız ama gereğinden çok enerji tüketen etkenler bulunuyor. Yani çok fazla enerji harcamadığını düşünüp açık bıraktığımız ışık ya da prize takılı kalmış bilgisayar, aktif olarak kullanılmasa bile enerji harcamaya devam ediyor.
 
O halde şimdi, akıllı evlerin tüm bu tüketimi nasıl önlediğine beraber göz atalım:
 
● Bu tarz evlerde kullanılan akıllı ampul teknolojisi; programlanabilmesi ve uzaktan kontrol edilebilmesi nedeniyle hem rahatlık hem de tasarruflu bir kullanım sunuyor. Aynı zamanda sensör sistemine de sahip olan bu ampuller, ışığa ihtiyaç duyulan ve duyulmayan alanları rahatlıkla tespit edip gereksiz elektrik kullanımının önüne geçiyorlar.
 
● Sürekli artan doğal gaz fiyatlarıyla beraber herkes yeni bir çözüm arayışına girdi. Akıllı evlerde bulunan; akıllı kombi kitleri ve akıllı oda termometreler de rahat bir çözüm yolu olarak karşımıza çıktı. Akıllı telefonunuzdan yönetebileceğiniz akıllı kombiler, koşullara uygun olarak tasarruflu ayarlamalar yapıyor. Örneğin, siz evde yokken sıcaklığı eve geldiğinizde yeniden kolayca ısıtabileceğiniz bir dereceye düşürüyor. Böylelikle hem çevremiz
 hem de doğal gaz faturanız için enerji tasarrufu yapmış
 oluyorsunuz.

 

● Yaşam kalitenizi iyileştirmesinin yanında ciddi derecede tasarruf sunan akıllı ev özelliklerinden en önemlisi de akıllı beyaz eşyalar. Evet, akıllı buzdolabı, akıllı klima ve bulaşık

● Akıllı ev sistemleri, enerji tasarrufunun yanında güvenliğinizi de düşünür. Buna en güzel örneklerden biri de akıllı prizlerdir. Akıllı prizler sayesinde, “Ütüyü fişte mi unuttum?” gibi telaşlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Yine akıllı telefonunuz üzerinden prizi kapatabilirsiniz. makinesi gibi her evin olmazsa olmazlarından bahsediyoruz. Akıllı evler sayesinde aslında hayatımızın tam merkezinde yer alan interneti kullanarak beyaz eşyalarınızı cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Mesela eve gitmeden klimanızı istediğiniz dereceye ayarlayabilir ve eve ayak bastığınız anda istediğiniz ısıda bir ortama kavuşabilir, klimayı evden çıkarken açık unuttuğunuzda yine telefonunuz üzerinden kapatarak gereksiz kullanımının önüne geçebilirsiniz.