Teknolojide TEK Çözüm

Geçiş Kontrol Sistemleri

/
Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemi Nedir ?

Geçiş kontrol sistemleri, bir kişi ya da bir gruba, belli bir yerdeki girişleri kontrol altına alma ve sınırlandırmak için kullanılan sistemdir. Bu sistemlerde; kontrol noktası bir kapı, turnike, asansör, otopark girişi ya da geçişin sınırlandırılmış olduğu bir noktada herhangi bir yer de olabilmektedir. Oldukça yaygın bir şekilde güvenliğin ön planda olduğu turnike ve/veya kapı girişlerinde kullanılmaktadır. Gerek iş dünyası gerek kamu alanlarında, son zamanlarda oldukça fazla tercih edilir hale gelmiştir. Şirket ve farklı kurumlarda hem güvenlik hem de çalışan ve müşterilerin memnun olmasını sağlamak için veri kullanımının önemi üzerinde daha çok durulması gerekir. Bu sistemlerde basit bir şekilde şifre tuşlayarak giriş yapılmasından, biyometrik okuyucuya kadar farklı sistemler yer alan bir alan olarak karşımıza çıkar. Güvenlik girişi basit bir kapı okuyucusu ve karışık bir network ağı ile birçok farklı yöntemler ile kontrol altına alınabilir.

Bu sistemlerden hangisinin tercih edilecek olduğu kişisel ya da kurumsal ihtiyaçlar ile bağdaşması gerekir. Bina yapısı, giriş yapılacak kişi sayısı da göz önüne alınıp basit bir işlem ya da daha geniş bir güvenlik sistemi mi gerektiği konusunda iyi bir araştırma yapılması gerekir. Sonuca göre geçiş kontrol sistemleri üzerinden bir tercih yapılarak ön planda hızlı ve kolay bir geçişe izin verilmelidir.

11 senelik nitelikli iş gücü ile bu iş gücüne ihtiyaç duyan yurt içi ve yurtdışı bankalar, finans kurumları, maden sahaları, perakende ve zincir mağazalar, uluslararası firmalar, holdingler, konut, ceza infaz kurumları ve yaşam alanlarına geçiş kontrol sistemleri ve biyometrik sistem tedarik süreci, kurulum, devreye alma ve yazılım entegrasyonu ile anahtar teslim projelerde yer alıyoruz.

Geçiş Kontrol Sistemleri Nelerdir?

Geçiş kontrol sistemlerini belli konularda toplamak istediğimizde;
Zaman kontrollü geçişler, biyometrik geçiş sistemleri, otopark geçiş sistemleri ve kartlı geçiş sistemleri olduklarını söyleyebiliriz. İş hayatında ve günlük hayatımızda oldukça fazla tercih edilebilen geçiş kontrol sistemlerine bakıldığında ilk olarak kartlı geçiş sistemleri gelmektedir. Yaygın bir şekilde plastik şerit kartları ile arkalarında siyah ve manyetik bir şerit yer alır. Okuyucunun geçişlerde bu şerit oldukça önemlidir.
Uygun ve az maliyetli olması sebebiyle geçiş kontrol sistemleri arasında oldukça fazla tercih edilenler arasındadır.

Pin kodu veya şifre girilerek geçiş izni veren geçiş kontrol sistemlerinde ise yalnızca yetkili ya da izni olan kişilerin giriş yapmaları istendiği yerlerde tercih edilir. Bu bir banka ya da herhangi bir apartman kapısı bile olabilir.

Geçiş kontrol sistemleri arasında oldukça hızlı bir şekilde yayılış gösteren sistemlerden olan biyometrik okuyucular, parmak izi, ses tanıma veya iris okuma gibi kişilerde yer alan fiziksel özellikler yardımı ile bir geçiş güvenliği kurulumu yapılır. Bilgisayar ile yönetilebilen geçiş kontrol sistemlerinde diğer alarm sistemleri de entegre olabilir. Örnek verecek olursak yangın alarmı ile beraber kapılardan giriş ve çıkışların otomatik bir biçimde serbest kalması çok normaldir.

Geçiş Kontrol Sistemlerinde son zamanlarda oldukça yaygınlaşan, Günlük yaşantımızda bir çok aracın giriş çıkış yaptığı otopark gibi alanlarda giriş ve çıkışların kontrol altına alınabilmesi veya yetkisiz araçların girişinin engellendiği sistemlerdir. Günümüzde genellikle belediyelerin ve bakanlıkların trafik denetleme mekanizmaları ile entegre çalışan sistemlerdir. Şimdi ise alışveriş merkezleri, resmi kurum ve kuruluşlar hatta apartmanlarımızın otoparklarında dahi kullanılmaktadır.

Geçiş kontrol sisteminin İnsan kaynakları ve güvenlik departmanlarını İlgilendiren kısımları nelerdir?

Geçiş kontrol sistemleri ile beraber personellerin devamlı bir şekilde kontrol edilmesi gibi kontrollü sistemler ve bununla beraber gelişmiş olan yazılımlar da özellikle kurumsal şirketler adına gittikçe daha önemli olarak yer almaktadır.
Şirket yönetimlerinde hem güvenlik hem de çalışmak saatleri, devamlılık gibi konularda veri toplamak için geçiş kontrol sistemleri önemli bir yer tutmaktadır.
İşte bu noktada “Doğru Geçiş Kontrol Sistemi Seçimi, Doğru Yazılım” kuralı devreye girmektedir.

Çünkü ;
Geçiş Kontrol sistemlerindeki asıl amaç personellerin ilgili geçiş sistemlerinden geçmesini veveya olası güvenlik açıklarına karşı engellenmesini gerçekleştirmektedir.

Donanımın asıl amacı budur.

Bu noktada marka bağımsız olan geçiş kontrol sistemi ve kendi üretimimiz olan BIONET yazılımımız ufak ve/veya büyük ölçekli sistemlerin içerisine girerek bir çok geçiş sistemini tek bir ara yüzde toplayarak, verimli raporlar ile anahtar teslim projelerde yer almaktadır.

Tüm geçiş sistemleri uygulamalar tek yazılımda

Geçiş kontrol sistemleri kapsamında hali hazırda entegre olduğumuz birçok panel, okuyucu veya cihaz bulunmaktadır.
Entegre olunması talep edilen geçiş kontrol sistemi marka ve model farkı olmadan ortalama 1 günde. Yazılımımız ile tam kapsamlı entegrasyonunu sağlayarak İnsan kaynakları ve güvenlik departmanlarının çözümlerini sağlamaktayız.

Yani kurulan bir kuruluşta yer alan kartlı geçiş, iris, damar tanıma, yüz tanıma sistemlerini BIONET sistemimiz ile entegre edip, tek bir ara yüzden tüm personeller ve ziyaretçi yönetimi yapılabilmektedir.

Başlıca geçiş kontrol sistemleri

• Otopark Geçiş Sistemleri
• İris tanıma sistemleri
• Kartlı geçiş Sistemleri
• Parmak izi Tanıma Sistemleri
• Avuç içi (Damar) Tanıma Sistemleri
• Yüz Tanıma Sistemi

Dünyanın önde gelen üreticileriyle kurduğumuz çözüm ortaklıkları sayesinde, sistemlerinizi sizin için en uygun yazılım ve donanımı kullanarak tasarlıyor ve kuruyoruz.