Teknolojide TEK Çözüm

Akıllı Video Analiz

/
Akıllı Video Analiz

AKILLI VİDEO ANALİZ NEDİR ?

      Akıllı Video Analiz in temel amacı, oluşabilecek tehditleri önceden algılayarak engellemektir. Günümüzde bu işlem, çoğunlukla birkaç ekran karşısında oturan güvenlik personeli ile yapılmaya çalışılmaktadır.  izleme merkezlerinde yapılan testlerde; iki veya daha fazla monitörün, 12 dakika sürekli döngü halinde izlenmesi durumunda güvenlik personelinin ekranda olan aktivitenin %45’ini kaçırdığı, 22 dakika sonra ise bu oranın %95’e çıktığı tespit edilmiştir.

      Yüzlerce kameranın görüntüsünü durmaksızın izlemek ve olası tehditleri ve anormal durumları tespit etmekte konusunda artık güvenlik görevlilerinin en büyük yardımcısı kameraları izleyen ve analiz eden bilgisayarlar. Bazı üreticiler video içerik analizi yapabilen mikro bilgisayarları (DSP) kamera veya enkoder gibi cihazlara entegre ederek merkezi bilgisayarlara ihtiyaç duyulmadan bu fonksiyonu yerine getirecek cihazları şimdiden ürettiler.

     Onlarca, yüzlerce kamerası olan işletmeler bunların bir kısmını akıllı video analiz yapabilir hale getirerek sistem performansını anlamlı bir şekilde arttırabilirler. Video analizi için sistem ilave bir kablo tesisatı gerektirmiyor, mevcut sistemler de kendilerine uygun donanımlar ekleyerek aynı fonksiyonelliğe kavuşabilirler.

Kurulacak Akıllı Video Analiz sistemlerde birincil amacın değerlendirilmesi ve kullanıcının istekleri size önerebilecek sistem için belirleyici bir etkendir.

Kamuya açık ve yoğun insan ve araç trafiğinin olduğu ortamlarda kullanılacak analiz yöntemleri ve algoritmalar ticari binalar ve tesislerden farklı özellikler gösterebilir.

Havalimanı ve metro gibi tesislerde yoğun insan trafiğine ilave olarak terör tehdidi altında olmaları gibi faktörler akıllı video analiz desteğini zorunlu kılmaktadır.

Stratejik öneme sahip diğer tesisler, askeri üsler, petro-kimya tesisleri, sanayi tesisleri, boru hatları akıllı video analiz uygulamalarından faydalanmaktadır.

Trafik kontrolu için geliştirilmiş özel algoritmalar trafik ışıklarının kontrolünden, hız, şerit, kırmızı ışık ihlallerine, plaka okuma ile araç tanımlamaya, tünellerde duran, ters yöne giden araçları algılamaya kadar çok geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Dünyanın önde gelen üreticileriyle kurduğumuz çözüm ortaklıkları sayesinde ihtiyacınız olan sistemi sizin için en uygun yazılım ve

donanımı kullanarak tasarlıyor ve kuruyoruz.

 

 

Akıllı Video Analiz in Genel Kullanım Alanları;

 • Kişi sayma
 • Plaka tanıma
 • Sabotaj algılama
 • Sanal çit ve yanlış yön
 • Obje takip ve obje sınıflandırma(3 boyutlu analiz)
 • Görüntü kaybı
 • Çoklu bölge alarmları
 • Bırakılan nesne ve kaybolan nesne
 • Kamera yer değişimi
 • Hareket algılama(motıon detectıon)
 • Başıboş dolaşma takibi
 • Otomatik speed dome takibi

Akıllı Video Analiz den Beklentileriniz ve diğer bina kontrol sistemleriyle entegrasyon düzeyi, kurulacak sistemin belirlenmesinde rol oynar.

Tesisiniz ve işletmeniz analiz edilerek uygulanabilecek video analiz alternatifleri belirlenir.

Uygulamak istediğiniz sistemin tesisinizdeki diğer ana sistemler ile entegrasyon gerekliliği ve bunun düzeyi belirlenir.

Uygulama senaryoları ve analiz sonuçları tartışılarak hedeflenen amaç ile uyumlu olup olmadığı belirlenir.

Geleceğe dönük genişleme ihtiyaçları da değerlendirilerek, malzeme ve tesisat maliyetleri ile birlikte sistem seçenekleri sunulur.

Çözümde karar kılındığında, uygulama projeleri hazırlanır, montaj ve programlama tamamlanarak sistem işletme personeliniz eğitilir ve sistem teslim edilir.