Blockchain Teknolojisi Bitcoin ve Tehlikelerden Kaçınma

0
2
blockchain

Blockchain Teknolojisini Benimserken Tehlikelerden Kaçınma

IBM Finansal Servisler Satış Lideri Simge Alpargun Blockchain teknolojisini hakkında yaptığımız röportajda, Teknotek.Org Sitemize değerlendirmeler de bulundu..

1990’lı yılların ortasında internet, Usernet geliştiricilerinin ve Silikon Vadisi atölyelerinin kendi içine kapalı dünyasının dışına çıkıp açılarak herkesin rahatlıkla erişebileceği bir noktaya geldi. İnternete olan ilgi çok büyüktü ve internet üzerinden yürütülmekte olan iş modelleri ve uygulamalar adeta bir patlama gösterdi. Herkes bu yeni teknolojilerin internet tarihinde çok büyük bir dönüşüm yaratacağının farkında idi, fakat o tarihlerde internetin tüm potansiyelini anlayabilen kişi sayısı oldukça azdı.

blockchain

Blockchain teknolojisinin de buna benzer bir süreçten geçtiğini söyleyebiliriz. Bir zamanlar sadece Bitcoin girişimcilerinin aşina olduğu son derece teknik ve anlaşılması zor görünen dünyası ile sınırlı olan Blockchain teknolojileri, artık açığa çıktı ve ve açığa çıkması ile ticaret dünyasının ilgi odağı oldu. Geçen sene girişim sermayesi firmaları ve öteki muhtelif firmalar Blockchain ile ilgili yeni açılan şirketlere yaklaşık 1 milyar ABD dolarının üzerinde yatırım yaptılar. Bu yıl içinde de benzer çalışmalar için yine büyük oranlarda yatırım yapılması bekleniyor.

Sektör liderleri en az 10 yıl veya daha uzun bir zaman zarfı içinde iş dünyasına yön vermesi beklenen bir teknolojiyi kaçırmak istemiyor. Blockchain ’lerin en yaygın olarak bilinen hali olmaya devam eden dağıtık hesap defterlerinin (distributed ledger), birçok işletme için dünyanın her yerine hızla yayılmış, uzun ve çok karmaşık tedarik zincirleri de dahil olmak üzere birbirinden çeşitli piyasa ortamlarında yapılan işlemlerin güvenliğini, şeffaflığını ve verimli olmasına dair artırmaya yönelik olağanüstü potansiyeli taşıyan bu cazibenin önemli bir unsuru olarak görülüyor.

Bugün Michigan’da bulunan bir otomobil yedek parça bayisi, Asya’da olan bir üreticinin ödemeyi kendisine göndermesi için günlerce hatta haftalarca bekleyebiliyor. Bu süreç içinde bu ödemenin, üreticinin önce muhasebe departmanından bölgedeki bankaya, oradan ise bankanın genel merkezine ve oradan da karşı tarafın bankasına gitmesi gerekiyor. Ödeme nihayet otomobil bayisinin alacak hesaplarına ulaşıncaya kadar, bir çok büyük defter, birbirinden farklı yönlendirme numaraları ve birden fazla aracı sürece dahil oluyor. Bu süreç içerisinde taraflardan herhangi birinin bir sorunu ya da sorusu olursa, dönüp yeniden evraklara bakılması, tele sekretere sesli mesajlar bırakılıp yanıtlanması ve de özel veri tabanlarına başvurulması gerekiyor.

Buradan yola çıkacak olursak, Blockchain teknolojisinin bu kadar ilgi görmesi aslında bir sürpriz değil. Dağıtık büyük hesap defterleri olması sayesinde, bu tarz işlemlerin tüm taraflarda tamamen şeffaf ve açık bir biçimde birkaç dakikada tamamlanmasını sağlıyor. Yerel bir vergi dairesi denetime geldiği zaman, işletme onlara ne zaman, hangi miktarlarda ödeme yapıldığını net olarak gösterebilecek. Alıcı yanlışlıkla bir SKU (stok bulundurma birimi) gönderildiğini belirtir ise, hem alıcı hem de satıcı firma sevkiyatın gerçekten yapılıp yapılmadığını ve yapıldıysa ne zaman yapıldığını görmek için işlem kaydını açabilecek.

Aynı derecede önem taşıyan diğer bir nokta ise, en gelişmiş olan sektör uygulamalarının “hiper hesap defterlerinin” gücünden tamamıyla yararlanması olarak görülüyor. Bu tutulan defterler anonim ticari olan ve sanal para birimlerine dayanmıyor. Bunun yerine, şirketlerin, tedarikçi olanların ve ortakların, korsan olanlara asla geçit vermeyen bir ortamda, ortak kayıt tutmalarını sağlayabilen, bilinen kimliklerin bulunduğu yetkili bir ağ sağlıyor.

Fakat tüm Blockchain teknolojileri oluşumları itibarı ile eşit değerlendirilmemeli. İnternet şirketleri patlamasında olduğu gibi, parlak başarılar vaad eden birçok girişimcilerden, çok daha fazla sayıda başarısızlık ile sonuçlanan girişimler olduğu gerçeğini anlayıp kavramaları için kuruluşlar çok büyük yatırımlar yapabiliyorlar. Hedeflenmekte olan sonuçların ve bu hedefi gerçekleştirmek adına bir araya gelmesi gereken birbirinden farklı unsurlar ile tarafların doğru ve net bir biçimde anlaşılamaması, kuruluşların bekledikleri, hedefledikleri sonuçlara ulaşamamasına neden olabiliyor.

Blockchain-bitcoin

Blockchain yatırımlarından en iyi şekilde yararlanabilmek için tüm kuruluşların ta en baştan birkaç noktayı içselleştirebilmeleri gerekiyor. Öncelikli olarak, büyük ve iddialı bir stratejinin belirlenmesi arzu edilse bile, başlangıç olarak iddiasız bir nokta seçip, giderek yavaş yavaş ölçeği artırmak genellikle çok daha iyi sonuçlar veriyor. İyi oluşturulan bir senaryonun taşıması gereken özelliklerinin başında ilk olarak uygulanabilir olması, gelir artışı ya da maliyet tasarrufu odaklı olması ve özellikle üst düzey liderlerin desteğini alması geliyor.

İkinci olarak, her Blockchain platformu, istenilen hedefler için uygun olmayabilir. Kimileri çok yüksek değerli, noktadan noktaya işlemler için uygun iken, kimileri ise yüksek hacimli yapılan işlemler için uygunluk gösterebiliyor. Kimileri açık kaynaklı platformlara dayalı iken, kimileri çok sınırlı bir geliştirici tabanına sahip olan patentli dillere dayalı olabiliyor. Gereksinimleri netleştirmek ve bu gereksinimleri karşılamak adına en uygun teknolojileri belirlemek için BT ekibinin, gerektiği takdirde şirket dışından uzmanların ve son kullanıcıların bu sürece dahil edilmesi gerekebiliyor.

Üçüncü olarak ise, önemli tedarikçi kişilerin ve müşterilerin sürece dahil edilmesi büyük bir fayda sağlıyor. İzin verilen defter ortamlarının kullanıcılarında yarattığı en heyecan verici yanlarından birisi ise, yarattıkları ağ etkileri: Bu ağa ne kadar çok katılımcı olur ise, o kadar yüksek değer elde ediliyor. Bu eko sistemin geliştirilmesinde yine küçük, ufak adımlarla başlamak en iyi sonucu getiriyor. Genellikle güvenilir bir tedarikçi ile ortaklık kurularak yürütülen bir pilot uygulama, kavramsal kanıtı oluşturabiliyor, kullananlara yeni çalışma yöntemleri sunabiliyor ve göz önünde kesinlikle bulundurulması gereken yasal değişikliklere ve süreçte ki değişikliklere ışık tutabiliyor.

Son olarak, Blockchain teknolojilerinin dinamik olduğu akıldan çıkarılmaması gerekiyor. Bu teknolojilerde ve uygulamalarda, ilerleme tüm hızıyla hala devam ediyor. Ekiplerin açık bir anlayış ile bir projeye başlamaları ve sonuçları uyarlamaya, iyileştirmeye ve sonuçlar üzerinde ortak bir iş birliği yapmaya ve sonuçları ölçüp raporlamaya hazır olmaları gerekiyor. Şirket liderleri böyle bir ortamı yaratmada çok önemli rol üstleniyor; ekiplere deneme yetkisini vererek, onların erken aşamadayken hatalardan ders almalarına, böylece başarıyı daha hızlı ve kolay yakalamalarına imkân tanımaları gerekiyor.

İşlem ortamını tamamen baştan sona yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olan dağıtık büyük defterler, çok sayıda tarafların bulunduğu, karmaşık ortamlarda benzersiz güvenlik ve şeffaflık ile sonuçları hızlandırabiliyor. Kuruluşlar, Blockchain yatırımlarına emin adımlarla ölçülü bir biçimde yaklaşarak, öğrenme eğrilerini kısaltabiliyor ve başarı olasılığını çok ciddi ölçüde artırabiliyor.

Akıllı Sözleşmelerin Daha Akıllı Hale Getirilmesi

Bir işletme yapısını temsil eden, kendi kendini yönetme kabiliyeti olan yazılımların bir parçası olarak akıllı sözleşmeler,insanın kulağına bir Aldous Huxley romanından bir kesit gibi gelebilir. Fakat kurgu olmayan bu teknoloji, 10 yıldan bile daha kısa bir süre içinde iş yapış biçimlerinde yerini alacak.

Sözleşme faaliyetlerinin otomatikleştirilmiş olması, manuel bir müdahale olmaksızın yasal ve diğer düzenlemelerin uygulamaya geçirilmesi ile işlerin daha verimli yürütülmesini sağlayabilecek. Akıllı sözleşmeler, oluşturuldukları andan itibaren verilerinin değiştirilememesi ya da silinememesine bağlı olarak değişmezlik kavramına dayalı olması nedeni ile kişi unsurunun bilerek veya bilmeden sürece katabileceği taraflılığı ve yanlılığı da azaltacak.

Uzun süredir hakkında konuşulmasına rağmen, akıllı sözleşmelerin kavram aşamasından uygulamaya geçişi ancak kısa bir süre önce gerçekleşebildi. Blockchain platformları çok yüksek düzeyde güvenli ve şeffaf olan dağıtık büyük defterleri kullanarak,yapılan işlemleri, mali ve diğer işlemleri depolayabiliyor, doğrulayabiliyor ve uygulayabiliyor. Bu platformlar çoğu zaman dünyanın her yerinde geçerli olan akıllı sözleşmelerin yapılmasını sağlayabiliyor. Bunu birkaç dakika içinde ve hızlı bir biçimde, benzersiz düzeyde güvenlik ve şeffaflıkla gerçekleştirebilirler. #Blockchain

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Konu Hakkında Yorum Yap

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsun? Düşüncelerin Bizim için Önemli..